My Journey to solve the weight mystery   The Brain and the Stomach, who always wins?    Diet is a four letter word    Economics of Healthy 

It may look like it is expensive to eat healthy.  But you are replacing other foods, not buying pop, you're skipping the antacids, ....

I have breakfast, snack, lunch, snack, dinner, desert, snack for under $20/day.  

That is probably two "drive through"s, I am not sure, it's been a while. 

Item  Price  How many days Daily Cost 
Burger  $   8.00 1  $         8.00
Eggs   $   3.00 4  $         0.75
Beans  $   1.00 1  $         1.00
Bananas  $   3.00 1  $         3.00
Tomatoes  $   4.00 3  $         1.34
Carrots  $   2.00 3  $         0.67
Greens  $   4.00 3  $         2.00
Pretzels  $   1.00 3  $         0.34
Milk  $   5.50 7  $         0.80
Cake Mix (desert)  $   1.50 2  $         0.75
Pumpkin (desert)  $   1.50 2  $         0.75
Total   $33.50    $       19.40